Jump to content

Tippa Oscargalans vinnare - vinn biobiljetter!


Recommended Posts

Bästa manliga huvudroll

George Clooney i Michael Clayton

Daniel Day-Lewis i There will be blood

Johnny Depp i Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Tommy Lee Jones i In the Valley of Elah

Viggo Mortensen i Eastern Promises

 

Bästa manliga biroll

Casey Affleck i The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Javier Bardem i No country for old men

Philip Seymour Hoffman i “Charlie Wilson’s War”

Hal Holbrook i Into the Wild

Tom Wilkinson i Michael Clayton

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Cate Blanchett i “Elizabeth: The Golden Age”

Julie Christie i “Away from Her”

Marion Cotillard i La Vie en Rose

Laura Linney i Familjen Savage (The Savages)

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not ThereRuby Dee i American Gangster

Saoirse Ronan i Försoning (Atonement)

Amy Ryan i Gone Baby Gone

Tilda Swinton i Michael Clayton

 

Bästa animerade långfilm

Persepolis av Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud

Ratatouille av Brad Bird

“Surf's Up” av Ash Brannon and Chris Buck

 

Bästa art direction

American Gangster

Art Direction: Arthur Max

Set Decoration: Beth A. Rubino

Försoning (Atonement)

Art Direction: Sarah Greenwood

Set Decoration: Katie Spencer

Guldkompassen (The Golden Compass)

Art Direction: Dennis Gassner

Set Decoration: Anna Pinnock

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

There will be blood

Art Direction: Jack Fisk

Set Decoration: Jim Erickson

 

Bästa foto

Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford Roger Deakins

Försoning (Atonement) Seamus McGarvey

Fjärilen i glaskupan The Diving Bell and the Butterfly) Janusz Kaminski

No country for old men Roger Deakins

There will be blood Robert Elswit

 

Bästa kostym

“Across the Universe” Albert Wolsky

Försoning (Atonement) Jacqueline Durran

“Elizabeth: The Golden Age” Alexandra Byrne

La Vie en Rose Marit Allen

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Julian Schnabel

Juno Jason Reitman

Michael Clayton Tony Gilroy

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa dokumentär (långfilm)

No End in Sight Charles Ferguson and Audrey Marrs

“Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience” Richard E. Robbins

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

“Taxi to the Dark Side” Alex Gibney and Eva Orner

“War/Dance” Andrea Nix Fine and Sean Fine

 

Bästa filmklippning

The Bourne Ultimatum Christopher Rouse

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Juliette Welfling

Into the Wild Jay Cassidy

No country for old men Roderick JaynesThere will be blood Dylan Tichenor

 

Bästa utländska film

“Beaufort” Israel

Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

“Katy” Polen

“Mongol” Kazakhstan

“12” Ryssland

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

Norbit Rick Baker and Kazuhiro Tsuji

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario MarianelliFlyga drake (The Kite Runner) Alberto Iglesias

Michael Clayton James Newton Howard

Ratatouille Michael Giacchino

3:10 to Yuma Marco Beltrami

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

“Happy Working Song” ur Enchanted

“Raise It Up” ur “August Rush”

“So Close” ur Enchanted

“That’s How You Know” ur Enchanted

 

Bästa film

Försoning (Atonement)

Juno

Michael Clayton

No country for old men

There will be blood

 

Bästa ljudeffekter

The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers och Per Hallberg

No country for old men Skip Lievsay

Ratatouille Randy Thom och Michael Silvers

There will be blood Matthew Wood

“Transformers” Ethan Van der Ryn och Mike Hopkins

 

Bästa specialeffekter

The Golden Compass

Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

Försoning (Atonement) Christopher Hampton

“Away from Her” Sarah Polley

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Ronald Harwood

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Lars and the Real Girl Nancy Oliver

Michael Clayton Tony Gilroy

Ratatouille Brad Bird

Familjen Savage (The Savages) Tamara Jenkins

Link to post
Share on other sites

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Julie Christie i “Away from Her”

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

 

 

Bästa foto

No country of old men

 

 

Bästa kostym

Atonement

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

No End in Sight Charles Ferguson and Audrey Marrs

 

Bästa filmklippning

The Bourne Ultimatum Christopher Rouse

 

 

Bästa utländska film

The Counterfeiters

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

 

 

Bästa film

No country for old men

 

 

Bästa ljudeffekter

“Transformers” Ethan Van der Ryn och Mike Hopkins

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

Bästa film

Juno

 

 

Bästa regi

Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood

 

Bästa manliga huvudroll

 

George Clooney - Michael Clayton

 

Bästa manliga biroll

 

 

Javier Bardem - No Country For Old Men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page - Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

 

Cate Blanchett - I'm Not There

 

 

Bästa animerade film

 

Råttatouille

 

 

Bästa scenografi

 

American Gangster

 

 

Bästa foto

There Will Be Blood

 

Bästa kostym

 

Elizabeth: The Golden Age

 

 

Bästa redigering

 

There Will Be Blood

 

Bästa utländska film

Kazakstan - Mongol

 

Bästa makeup

 

La Vie en Rose

 

Bästa musik

Flyga drake

 

 

 

Bästa specialeffekter

 

Guldkompassen

 

Bästa manus efter annan förlaga

 

No Country For Old Men

 

 

Bästa originalmanus

 

Juno

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...