Jump to content

Tippa Oscargalans vinnare - vinn biobiljetter!


Recommended Posts

Tippa Oscarsgalans vinnare - Vinn biobiljetter

 

Tävlingstiden går ut söndagen den 24 februari klockan 23.59 svensk tid.

 

Var med och tippa Oscarsgalans vinnare och bli en vinnare själv. För kategorier som ingår i tävlingen och nomineringar, se nedan. Men läs reglerna först, annars riskerar du att ditt bidrag plockas bort.

 

REGLER

 

1. För att få delta i tävlingen måste du ha gjort minst 10 inlägg totalt på Filmsnack.se. Om du ännu inte skrivit så många inlägg, har du tid på dig fram tills tävlingstiden går ut.

 

2. Du lämnar ditt tävlingsbidrag genom att skriva ett inlägg i den här tävlingstråden. Vill du ändra ditt tävlingsbidrag går det bra att skriva ett nytt inlägg. Då gäller inte ditt första bidrag längre.

 

3. För att det inte ska gå att fuska genom att skapa flera konton här måste du ange ditt fullständiga namn och din hemadress i din kontrollpanel innan tävlingstiden gått ut. (Din adress syns inte för andra medlemmar och lämnas givetvis inte ut till någon utan används enbart till att skicka ut vinsten om du vinner tävlingen.)

 

4. Diskussioner om tävlingsbidragen och kommentarer till dina val tar vi i en annan tråd.

 

5. OBS! Inläggen syns inte förrän tävlingen stängts klockan 23.59 den 24 februari. Detta så att man inte ska bli beskylld för att ha kopierat någon annans tävlingsbidrag vid samma svar.

 

 

Förstapris

Presentkort på 2 biobiljetter till valfri film.

 

Hur utses vinnaren?

Den som har flest rätt vinner. Har två eller flera medlemmar lika många rätt vinner den som tippat rätt i kategorin Bästa film. Därefter följer samma regel för kategorierna regi, sedan kvinnliga huvudroll, efter det manliga huvudroll, originalmanus, manus baserad på förlaga, animerade långfilm, dokumentär, kvinnliga biroll, manliga biroll och sist utländska film. Kan inte en vinnare utses efter detta vinner den som har skrivit flest inlägg totalt på Filmsnack.se. Kan en vinnare ändå inte utses efter det vinner den som lämnade sitt tävlingsbidrag först.

 

Oscarsnomineringarna

 

Bästa manliga huvudroll

George Clooney i Michael Clayton

:up: Daniel Day-Lewis i There will be blood

Johnny Depp i Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Tommy Lee Jones i In the Valley of Elah

Viggo Mortensen i Eastern Promises

 

Bästa manliga biroll

Casey Affleck i The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

:up: Javier Bardem i No country for old men

Philip Seymour Hoffman i “Charlie Wilson’s War”

Hal Holbrook i Into the Wild

Tom Wilkinson i Michael Clayton

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Cate Blanchett i “Elizabeth: The Golden Age”

Julie Christie i “Away from Her”

:up: Marion Cotillard i La Vie en Rose

Laura Linney i Familjen Savage (The Savages)

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

Ruby Dee i American Gangster

Saoirse Ronan i Försoning (Atonement)

Amy Ryan i Gone Baby Gone

:up: Tilda Swinton i Michael Clayton

 

Bästa animerade långfilm

Persepolis av Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud

:up:Ratatouille av Brad Bird

“Surf's Up” av Ash Brannon and Chris Buck

 

Bästa art direction

American Gangster

Art Direction: Arthur Max

Set Decoration: Beth A. Rubino

Försoning (Atonement)

Art Direction: Sarah Greenwood

Set Decoration: Katie Spencer

Guldkompassen (The Golden Compass)

Art Direction: Dennis Gassner

Set Decoration: Anna Pinnock

:up:Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

There will be blood

Art Direction: Jack Fisk

Set Decoration: Jim Erickson

 

Bästa foto

Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford Roger Deakins

Försoning (Atonement) Seamus McGarvey

Fjärilen i glaskupan The Diving Bell and the Butterfly) Janusz Kaminski

No country for old men Roger Deakins

:up:There will be blood Robert Elswit

 

Bästa kostym

“Across the Universe” Albert Wolsky

Försoning (Atonement) Jacqueline Durran

:up: “Elizabeth: The Golden Age” Alexandra Byrne

La Vie en Rose Marit Allen

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Julian Schnabel

Juno Jason Reitman

Michael Clayton Tony Gilroy

:up:No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa dokumentär (långfilm)

No End in Sight Charles Ferguson and Audrey Marrs

“Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience” Richard E. Robbins

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

:up: “Taxi to the Dark Side” Alex Gibney and Eva Orner

“War/Dance” Andrea Nix Fine and Sean Fine

 

Bästa filmklippning

:up:The Bourne Ultimatum Christopher Rouse

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Juliette Welfling

Into the Wild Jay Cassidy

No country for old men Roderick Jaynes

There will be blood Dylan Tichenor

 

Bästa utländska film

“Beaufort” Israel

:up:Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

“Katy” Polen

“Mongol” Kazakhstan

“12” Ryssland

 

Bästa makeup

:up:La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

Norbit Rick Baker and Kazuhiro Tsuji

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

Flyga drake (The Kite Runner) Alberto Iglesias

Michael Clayton James Newton Howard

Ratatouille Michael Giacchino

3:10 to Yuma Marco Beltrami

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

“Happy Working Song” ur Enchanted

“Raise It Up” ur “August Rush”

“So Close” ur Enchanted

“That’s How You Know” ur Enchanted

 

Bästa film

Försoning (Atonement)

Juno

Michael Clayton

No country for old men

There will be blood

 

Bästa ljudeffekter

The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers och Per Hallberg

No country for old men Skip Lievsay

Ratatouille Randy Thom och Michael Silvers

There will be blood Matthew Wood

“Transformers” Ethan Van der Ryn och Mike Hopkins

 

Bästa specialeffekter

The Golden Compass

Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

Försoning (Atonement) Christopher Hampton

“Away from Her” Sarah Polley

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Ronald Harwood

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Lars and the Real Girl Nancy Oliver

Michael Clayton Tony Gilroy

Ratatouille Brad Bird

Familjen Savage (The Savages) Tamara Jenkins

 

(Kategorier som inte ingår i tävlingen: Kortfilm, dokumentära kortfilm, animerade kortfilm och bästa ljudmix)

Link to post
Share on other sites

Bästa manliga huvudroll

 

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

 

Bästa manliga biroll

 

Javier Bardem i No country for old men

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

 

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

“Surf's Up” av Ash Brannon and Chris Buck

 

Bästa art direction

American Gangster

Art Direction: Arthur Max

Set Decoration: Beth A. Rubino

Bästa foto

Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford Roger Deakins

 

 

Bästa kostym

 

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

 

Bästa regi

 

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

 

Bästa filmklippning

 

There will be blood Dylan Tichenor

 

Bästa utländska film

 

Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

 

 

Bästa makeup

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

 

 

Bästa musik (original)

 

Michael Clayton James Newton Howard

 

Bästa originalsång

 

“Raise It Up” ur “August Rush”

 

 

Bästa film

No country for old men

 

Bästa ljudeffekter

No country for old men Skip Lievsay

 

Bästa specialeffekter

 

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier

 

 

Bästa adapterade manus

 

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites
  • Filmstar

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Marion Cotillard i La Vie en Rose

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Försoning (Atonement)

 

Bästa foto

No country for old men Roger Deakins

 

Bästa kostym

Försoning (Atonement) Jacqueline Durran

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Taxi to the Dark Side Alex Gibney and Eva Orner

 

Bästa filmklippning

No country for old men Roderick Jaynes

 

Bästa utländska film

“12” Ryssland

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

 

Bästa film

No country for old men

 

Bästa ljudeffekter

No country for old men Skip Lievsay

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

Pumbaas-nomineringarna

Man känner sig nästan ganska köpt när man måste tippa mot sin egen smak, eftersom juryn är lite crazy, så att jag väljer vissa filmer beror inte på att jag har dålig smak, utan på att jruyn har det ;)

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Tom Wilkinson i Michael Clayton

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Cate Blanchett i "Elizabeth: The Golden Age"

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I'm Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

 

Bästa foto

Försoning (Atonement) Seamus McGarvey

 

Bästa kostym

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O'Hara

 

Bästa filmklippning

There will be blood Dylan Tichenor

 

Bästa utländska film

"Beaufort" Israel

 

Bästa makeup

Norbit Rick Baker and Kazuhiro Tsuji

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

"That's How You Know" ur Enchanted

 

Bästa film

Försoning (Atonement)

 

Bästa ljudeffekter

No country for old men Skip Lievsay

 

Bästa specialeffekter

"Transformers" Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

 

 

Och som ni ser så föll jag för frestelsen att välja högoddsaren Atonement till bästa film.

Den var så jäkla bra! :)

Link to post
Share on other sites

Oscarsnomineringarna

 

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Persepolis av Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud

 

Bästa art direction

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

 

Bästa foto

Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford Roger Deakins

 

Bästa kostym

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Operation: Homecoming

 

 

Bästa filmklippning

Into the Wild Jay Cassidy

 

Bästa utländska film

“Beaufort” Israel

 

Bästa makeup

Norbit Rick Baker and Kazuhiro Tsuji

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

“That’s How You Know” ur Enchanted

 

Bästa film

No country for old men

 

 

Bästa ljudeffekter

Ratatouille Randy Thom och Michael Silvers

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page - Juno (tror egentligen Marion Cotillard tar den, men vill och hoppas Page tar hem den)

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

Art Direction: Dante Ferretti

Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

 

Bästa foto

No country for old men Roger Deakins

 

Bästa kostym

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara (har inte sått någon annan+att det skulle vara kul att höra ännu et tal signerad More =) )

 

Bästa filmklippning

Into the Wild Jay Cassidy

 

Bästa utländska film

“Beaufort” Israel

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

 

Bästa film

No country for old men (blir tajt med There will be blood)

 

Bästa ljudeffekter

No country for old men Skip Lievsay

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

 

Om man ser till vad jag tror så kommer ju No Country ford Old men äga hela galan! Tror dock There Will be blood kan ta några fler än vad jag gissat, så bra var den.

Link to post
Share on other sites

Bästa manliga huvudroll: Daniel Day-Lewis (There Will Be Blood)

Bästa manliga biroll: Casey Affleck (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)

Bästa kvinnliga huvudroll: Marion Cottillard (La Vie en Rose)

Bästa kvinnliga biroll: Cate Blanchett (I'm Not There)

Bästa animerade långfilm: Ratatouille

Bästa art direction: Sweeney Todd

Bästa foto: Atonement (Försoning)

Bästa kostym: Atonement (Försoning)

Bästa regi: Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood)

Bästa dokumentär: Taxi to the Dark Side

Bästa filmklippning: There Will Be Blood

Bästa utländska film: Beaufort

Bästa makeup La Vie en Rose

Bästa musik (original): Atonement (Försoning)

Bästa originalsång: That's How You Know (Enchanted)

Bästa film: There Will Be Blood

Bästa ljudeffekter: Ratatouille

Bästa specialeffekter: Pirates of the Caribbean: Vid världens ände

Bästa adapterade manus: No Country for Old Men (Joel & Ethan Coen)

Bästa originalmaus: Juno (Diablo Cody)

Link to post
Share on other sites

Här kommer mitt oscars tips. Vet ej nu hur Peo vill att inlägget ska se ut men det kanske inte spelar så stor roll. Har inte alls sett många bidrag så kommer gissa hej vilt.

 

Bästa manliga huvudroll: Tommy Lee Jones, In the Valley of Elah

 

Bästa manliga biroll: Javier Bardem, No Country For Old Men

 

Bästa kvinnliga huvudroll: Laura Linney, The Savages

 

Bästa kvinnliga biroll: Amy Ryan, Gone Baby Gone

 

Bästa animerade långfilm: Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction: There will be blood

 

Bästa foto: There will be blood

 

Bästa kostym: Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

 

Bästa regi: Paul Thomas Anderson, There will be blood

 

Bästa dokumentär: No End in Sight, Charles Ferguson and Audrey Marrs

 

Bästa filmklippning: No country for old men, Roderick Jaynes

 

Bästa utländska film: “Beaufort” Israel

 

Bästa makeup: Pirates of the Caribbean: Vid världens ände, Ve Neill and Martin Samuel

 

Bästa musik (original): Försoning (Atonement), Dario Marianelli

 

Bästa originalsång: “So Close” ur Enchanted

 

Bästa film: There will be blood

 

Bästa ljudeffekter: The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers och Per Hallberg

 

Bästa specialeffekter: The Golden Compass

 

Bästa adapterade manus: Försoning (Atonement), Christopher Hampton

 

Bästa originalmanus: Juno, Diablo Cody

Link to post
Share on other sites
Guest Gäst_luthmanGäst

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Försoning (Atonement)

Art Direction: Sarah Greenwood

Set Decoration: Katie Spencer

 

Bästa foto

There will be blood Robert Elswit

 

Bästa kostym

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street Colleen Atwood

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

 

Bästa filmklippning

No country for old men Roderick Jaynes

 

Bästa utländska film

“Beaufort” Israel

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

“Raise It Up” ur “August Rush”

 

Bästa film

No country for old men

 

Bästa ljudeffekter

There will be blood Matthew Wood

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

Mitt tävlingsbidrag:

 

Bästa manliga huvudroll: Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll: Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll: Julie Christie i “Away from Her”

 

Bästa kvinnliga biroll: Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm: Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction: Försoning (Atonement)

 

Bästa foto: Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford Roger Deakins

 

Bästa kostym: Försoning (Atonement) Jacqueline Durran

 

Bästa regi: No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm): Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

 

Bästa filmklippning: No country for old men Roderick Jaynes

 

Bästa utländska film: Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

 

Bästa makeup: Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

 

Bästa musik (original): Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång: “So Close” ur Enchanted

 

Bästa film: No country for old men

 

Bästa ljudeffekter: The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers och Per Hallberg

 

Bästa specialeffekter: Pirates of the Caribbean: Vid världens ände John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier

 

Bästa adapterade manus: There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa originalmanus: Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

Här är min uppdaterade lista!

 

Oscarsnomineringarna

 

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Julie Christie

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille

 

Bästa art direction

There will be blood

 

Bästa foto

Mordet på Jesse James av ynkryggen Robert Ford

 

Bästa kostym

Sweeney Todd

 

Bästa regi

No Country for Old Men

 

Bästa dokumentär (långfilm)

“War/Dance” Andrea Nix Fine and Sean Fine

 

Bästa filmklippning

Into The Wild

 

Bästa utländska film

Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

 

Bästa makeup

La Vie en Rose

 

Bästa musik (original)

Försoning (Atonement) Dario Marianelli

 

Bästa originalsång

“That’s How You Know” ur Enchanted

 

Bästa film

No Country For Old Men

 

Bästa ljudeffekter

The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers och Per Hallberg

 

Bästa specialeffekter

Transformers

 

Bästa adapterade manus

No Country For Old Men

 

Bästa originalmanus

Juno

Link to post
Share on other sites

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Marion Cotillard i La Vie en Rose

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

There will be blood

Art Direction: Jack Fisk

Set Decoration: Jim Erickson

 

Bästa foto

No country for old men Roger Deakins

 

Bästa kostym

La Vie en Rose Marit Allen

 

Bästa regi

Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Julian Schnabel

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

 

Bästa filmklippning

No country for old men Roderick Jaynes

 

Bästa utländska film

“Katy” Polen

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

Bästa musik (original)

3:10 to Yuma Marco Beltrami

 

Bästa originalsång

“Falling Slowly” ur “Once”

 

Bästa film

No country for old men

 

Bästa ljudeffekter

There will be blood Matthew Wood

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

No country for old men Joel Coen & Ethan Coen

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites
  • Moderator

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Marion Cotillard i La Vie en Rose

 

Bästa kvinnliga biroll

Saoirse Ronan i Försoning (Atonement)

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Försoning (Atonement)

 

Bästa foto

There will be blood Robert Elswit

 

Bästa kostym

Försoning (Atonement) Jacqueline Durran

 

Bästa regi

There will be blood Paul Thomas Anderson

 

Bästa dokumentär (långfilm)

No End in Sight Charles Ferguson and Audrey Marrs

 

Bästa filmklippning

Into the Wild Jay Cassidy

 

Bästa utländska film

Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

 

Bästa makeup

Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

 

Bästa musik (original)

3:10 to Yuma Marco Beltrami

 

Bästa originalsång

“So Close” ur Enchanted

 

Bästa film

Försoning (Atonement)

 

Bästa ljudeffekter

“Transformers” Ethan Van der Ryn och Mike Hopkins

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

Försoning (Atonement) Christopher Hampton

 

Bästa originalmanus

Michael Clayton Tony Gilroy

 

Bah, orkade inte editera bort vissa taggar, det syns välan ändå.

Link to post
Share on other sites

Jag deltar inte i tävlingen såklart, men här är mina chansningar:

 

Bästa manliga huvudroll: Daniel Day-Lewis i There will be blood

Bästa manliga biroll: Javier Bardem i No country for old men

Bästa kvinnliga huvudroll: Ellen Page i Juno

Bästa kvinnliga biroll: Amy Ryan i Gone Baby Gone

Bästa animerade långfilm: Ratatouille

Bästa art direction: Försoning (Atonement)

Bästa foto: Försoning (Atonement)

Bästa kostym: Försoning (Atonement)

Bästa regi: No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

Bästa dokumentär: Taxi to the Dark Side

Bästa filmklippning: The Bourne Ultimatum Christopher Rouse

Bästa utländska film: “Beaufort” Israel

Bästa makeup Pirates of the Caribbean: Vid världens ände Ve Neill and Martin Samuel

Bästa musik (original): Försoning (Atonement) Dario Marianelli

Bästa originalsång: That's How You Know (Enchanted)

Bästa film: No country for old men

Bästa ljudeffekter: “Transformers” Ethan Van der Ryn och Mike Hopkins

Bästa specialeffekter: “Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

Bästa adapterade manus: Fjärilen i glaskupan (The Diving Bell and the Butterfly) Ronald Harwood

Bästa originalmaus: Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites

MINA GISSNINGAR:

 

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis i There will be blood

 

Bästa manliga biroll

Javier Bardem i No country for old men

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Ellen Page i Juno

 

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I’m Not There

 

Bästa animerade långfilm

Ratatouille av Brad Bird

 

Bästa art direction

Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street

 

Bästa foto

No country for old men Roger Deakins

 

Bästa kostym

La Vie en Rose Marit Allen

 

Bästa regi

No country for old men Joel Coen and Ethan Coen

 

Bästa dokumentär (långfilm)

Sicko Michael Moore and Meghan O’Hara

 

Bästa filmklippning

The Bourne Ultimatum Christopher Rouse

 

Bästa utländska film

Falskmyntarna (The Counterfeiters) Österrike

 

Bästa makeup

La Vie en Rose Didier Lavergne and Jan Archibald

 

Bästa musik (original)

3:10 to Yuma Marco Beltrami

 

Bästa originalsång

“That’s How You Know” ur Enchanted

 

Bästa film

There will be blood

 

Bästa ljudeffekter

There will be blood Matthew Wood

 

Bästa specialeffekter

“Transformers” Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

 

Bästa adapterade manus

“Away from Her” Sarah Polley

 

Bästa originalmanus

Juno Diablo Cody

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...