Jump to content

Tippa Oscargalans vinnare - vinn biobiljetter!


Recommended Posts

Tippa Oscargalans vinnare - Vinn biobiljetter

 

nominerade2.jpg

 

Var med och tippa Oscarsgalans vinnare och bli en vinnare själv. För kategorier som ingår i tävlingen och nomineringar, se nedan. Men läs reglerna först, annars riskerar du att ditt bidrag plockas bort.

 

Tävlingstiden går ut den 22 februari klockan 23.59 svensk tid. Oscargalan hålls under natten till måndagen den 23 februari.

 

REGLER

 

1. För att få delta måste du skrivit minst 5 inlägg på Filmsnack.se. Om du inte skrivit så många inlägg, har du tid på dig fram tills tävlingstiden går ut.

 

2. Du lämnar ditt tävlingsbidrag genom att skriva ett svar i den här tråden. Vill du ändra ditt tävlingsbidrag går det bra att skriva ett nytt inlägg. Då gäller inte ditt första bidrag längre.

 

3. Ange ditt fullständiga namn och din hemadress i din kontrollpanel innan tävlingstiden gått ut. (Din adress syns inte för andra medlemmar och lämnas givetvis inte ut till någon utan används enbart till att skicka ut vinsten om du vinner tävlingen.)

 

4. OBS! Ditt svar syns inte förrän tävlingen stängts klockan 23.59 den 21 februari. Detta så att man inte ska bli beskylld för att ha kopierat någon annans tävlingsbidrag vid samma svar.

 

Diskutera gärna tävlingen och dina val i vår officiella Oscartråd.

 

 

Förstapris

Presentkort på 2 biobiljetter till valfri film.

 

Hur utses vinnaren?

Den som har flest rätt vinner. Har två eller flera medlemmar lika många rätt vinner den som tippat rätt i kategorin Bästa film. Därefter följer samma regel för kategorierna regi, sedan kvinnliga huvudroll, efter det manliga huvudroll, originalmanus, manus baserad på förlaga, animerade långfilm, dokumentär, kvinnliga biroll, manliga biroll och sist utländska film. Kan inte en vinnare utses efter detta vinner den som har skrivit flest inlägg totalt på Filmsnack.se.

 

NOMINERADE FILMER

 

Bästa film

Benjamin Buttons otroliga liv

Frost/Nixon

Milk

The Reader

:up:Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Richard Jenkins - The Visitor

Frank Langella - Frost/Nixon

:up: Sean Penn - Milk

Brad Pitt - Benjamin Buttons otroliga liv

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Josh Brolin - Milk

Robert Downey Jr. - Tropic Thunder

Philip Seymour Hoffman - Tvivel

:up: Heath Ledger - The Dark Knight

Michael Shannon - Revolutionary Road

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Anne Hathaway - Rachel Getting Married

Angelina Jolie - Changeling

Melissa Leo - Frozen River

Meryl Streep - Tvivel

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams - Tvivel

:up: Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

Viola Davis - Tvivel

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

Marisa Tomei - The Wrestler

 

Bästa animerade film

Bolt, Chris Williams och Byron Howard

Kung Fu Panda, John Stevenson och Mark Osborne

:up:WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

Changeling

:up:Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

The Duchess

Revolutionary Road

 

Bästa foto

Changeling, Tom Stern

Benjamin Buttons otroliga liv, Claudio Miranda

The Dark Knight, Wally Pfister

The Reader, Chris Menges och Roger Deakins

:up:Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

Bästa kostym

Australia

Benjamin Buttons otroliga liv

:up:The Duchess

Milk

Revolutionary Road

 

Bästa regi

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

Frost/Nixon, Ron Howard

Milk, Gus Van Sant

The Reader, Stephen Daldry

:up:Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

The Betrayal (Nerakhoon), Ellen Kuras och Thavisouk Phrasavath

Encounters at the End of the World, Werner Herzog och Henry Kaiser

The Garden, Scott Hamilton Kennedy

:up: Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

Trouble the Water, Tia Lessin och Carl Deal

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

The Final Inch, Irene Taylor Brodsky och Tom Grant

:up: Smile Pinki, Megan Mylan

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Bästa filmklippning

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Frost/Nixon

Milk

:up:Slumdog Millionaire

 

Bästa utländska film

The Baader Meinhof Complex, Tyskland

Mellan väggarna, Frankrike

:up: Departures, Japan

Revanche, Österrike

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

:up:Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Hellboy II: The Golden Army

 

Bästa originalmusik

Benjamin Buttons otroliga liv, Alexandre Desplat

Defiance, James Newton Howard

Milk, Danny Elfman

:up:Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

WALL-E, Thomas Newman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

:up: “Jai Ho” ur Slumdog Millionaire

“O Saya” ur Slumdog Millionaire

 

Bästa ljudklipp

:up:The Dark Knight

Iron Man

Slumdog Millionaire

WALL-E

Wanted

 

Bästa specialeffekter

:up:Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Iron Man

 

Bästa adapterade manus

Benjamin Buttons otroliga liv, Eric Roth och Robin Swicord

Tvivel, John Patrick Shanley

Frost/Nixon, Peter Morgan

The Reader, David Hare

:up:Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Frozen River, Courtney Hunt

Happy-Go-Lucky, Mike Leigh

In Bruges, Martin McDonagh

:up:Milk, Dustin Lance Black

WALL-E, Andrew Stanton, Jim Reardon, Originalstory av Andrew Stanton, Pete Docter

 

(Kategorier som inte ingår i tävlingen: Kortfilm, animerade kortfilm och bästa ljudmix)

Link to post
Share on other sites

Bästa film

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

The Dark Knight

 

Bästa foto

The Dark Knight, Wally Pfister

 

Bästa kostym

Milk

 

Bästa regi

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

Bästa dokumentär, kortfilm

Smile Pinki, Megan Mylan

 

Achievement in film editing

The Dark Knight

 

Bästa utländska film

Mellan väggarna, Frankrike

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

 

Bästa specialeffekter

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa adapterade manus

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Milk, Dustin Lance Black

Link to post
Share on other sites

Såhär tippar jag (mina vinnare är markerade med fet stil):

 

Bästa film

Benjamin Buttons otroliga liv

Frost/Nixon

Milk

The Reader

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Richard Jenkins - The Visitor

Frank Langella - Frost/Nixon

Sean Penn - Milk

Brad Pitt - Benjamin Buttons otroliga liv

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Josh Brolin - Milk

Robert Downey Jr. - Tropic Thunder

Philip Seymour Hoffman - Tvivel

Heath Ledger - The Dark Knight

Michael Shannon - Revolutionary Road

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Anne Hathaway - Rachel Getting Married

Angelina Jolie - Changeling

Melissa Leo - Frozen River

Meryl Streep - Tvivel

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams - Tvivel

Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

Viola Davis - Tvivel

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

Marisa Tomei - The Wrestler

 

Bästa animerade film

Bolt, Chris Williams och Byron Howard

Kung Fu Panda, John Stevenson och Mark Osborne

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

Changeling

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

The Duchess

Revolutionary Road

 

Bästa foto

Changeling, Tom Stern

Benjamin Buttons otroliga liv, Claudio Miranda

The Dark Knight, Wally Pfister

The Reader, Chris Menges och Roger Deakins

Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

Bästa kostym

Australia

Benjamin Buttons otroliga liv

The Duchess

Milk

Revolutionary Road

 

Bästa regi

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

Frost/Nixon, Ron Howard

Milk, Gus Van Sant

The Reader, Stephen Daldry

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

The Betrayal (Nerakhoon), Ellen Kuras och Thavisouk Phrasavath

Encounters at the End of the World, Werner Herzog och Henry Kaiser

The Garden, Scott Hamilton Kennedy

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

Trouble the Water, Tia Lessin och Carl Deal

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

The Final Inch, Irene Taylor Brodsky och Tom Grant

Smile Pinki, Megan Mylan

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Achievement in film editing

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Frost/Nixon

Milk

Slumdog Millionaire

 

Bästa utländska film

The Baader Meinhof Complex, Tyskland

Mellan väggarna, Frankrike

Departures, Japan

Revanche, Österrike

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Hellboy II: The Golden Army

 

Bästa originalmusik

Benjamin Buttons otroliga liv, Alexandre Desplat

Defiance, James Newton Howard

Milk, Danny Elfman

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

WALL-E, Thomas Newman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

“Jai Ho” ur Slumdog Millionaire

“O Saya” ur Slumdog Millionaire

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

Iron Man

Slumdog Millionaire

WALL-E

Wanted

 

Bästa specialeffekter

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Iron Man

 

Bästa adapterade manus

Benjamin Buttons otroliga liv, Eric Roth och Robin Swicord

Tvivel, John Patrick Shanley

Frost/Nixon, Peter Morgan

The Reader, David Hare

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Frozen River, Courtney Hunt

Happy-Go-Lucky, Mike Leigh

In Bruges, Martin McDonagh

Milk, Dustin Lance Black

WALL-E, Andrew Stanton, Jim Reardon, Originalstory av Andrew Stanton, Pete Docter

 

Men...man skulle ju inte kunna se hur jag tippade???? Eller??

Link to post
Share on other sites

EVANGELIET AV VINNANDE FILMER ENLIGT PUMBAA

 

Bästa film

Frost/Nixon

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa foto

Benjamin Buttons otroliga liv, Claudio Miranda

 

Bästa kostym

Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa regi

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

Trouble the Water, Tia Lessin och Carl Deal

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Achievement in film editing

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa utländska film

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

Bästa originallåt

“Jai Ho” ur Slumdog Millionaire

 

Bästa ljudklipp

WALL-E

 

Bästa specialeffekter

The Dark Knight

 

Bästa adapterade manus

Benjamin Buttons otroliga liv, Eric Roth och Robin Swicord

 

Bästa manus

WALL-E, Andrew Stanton, Jim Reardon, Originalstory av Andrew Stanton, Pete Docter

 

 

Så det så!

Link to post
Share on other sites

Bästa film

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

 

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

The Duchess

 

Bästa foto

Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

Bästa kostym

The Duchess

 

Bästa regi

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Achievement in film editing

Slumdog Millionaire

 

Bästa utländska film

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

 

Bästa specialeffekter

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa adapterade manus

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Milk, Dustin Lance Black

Link to post
Share on other sites

Gutt att du fixade tippningen Peo! Här e mitt bidrag:

 

Bästa Film: Slumdog Millionaire

 

Bästa Manliga Huvudroll: Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa Manliga biroll: Heath Ledger - The Dark Knight

 

Bästa kvinnliga huvudroll: Angelina Jolie - Changeling

 

Bästa kvinnliga biroll: Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa animerade film: WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi: Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa Foto: The Dark Knight, Wally Pfister

 

Bästa Kostym: Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa Regi: Frost/Nixon, Ron Howard

 

Bästa dokumentär, långfilm: The Betrayal (Nerakhoon), Ellen Kuras och Thavisouk Phrasavath

 

Bästa dokumentär, kortfilm: The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Achievement in film editing: Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa utländska film: Mellan väggarna, Frankrike

 

Bästa Makeup: The Dark Knight

 

Bästa originalmusik: Milk, Danny Elfman

 

Bästa originallåt: "Jai Ho", Slumdog millionaire

 

Bästa ljudklipp: Slumdog Millionaire

 

Bästa specialeffekter: Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa adapterade manus: Frost/Nixon, Peter Morgan

 

Bästa manus: In Bruges, Martin McDonagh

Link to post
Share on other sites

Här kommer mina svar:

 

Bästa film

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa foto

Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

Bästa kostym

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa regi

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

 

Achievement in film editing

The Dark Knight

 

Bästa utländska film

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

 

Bästa specialeffekter

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa adapterade manus

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Milk, Dustin Lance Black

Link to post
Share on other sites
  • Moderator

NOMINERADE FILMER

 

Bästa film

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Angelina Jolie - Changeling

 

 

Bästa kvinnliga biroll

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

 

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

Benjamin Buttons otroliga liv

 

 

Bästa foto

Benjamin Buttons otroliga liv, Claudio Miranda

 

Bästa kostym

The Duchess

 

Bästa regi

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

 

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

 

 

Achievement in film editing

The Dark Knight

 

 

Bästa utländska film

Mellan väggarna, Frankrike

 

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

WALL-E, Thomas Newman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

 

Bästa ljudklipp

WALL-E

 

 

Bästa specialeffekter

Iron Man

 

Bästa adapterade manus

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

WALL-E, Andrew Stanton, Jim Reardon, Originalstory av Andrew Stanton, Pete Docter

Link to post
Share on other sites
  • Filmstar

<strong>Bästa film</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv

Frost/Nixon

Milk

The Reader

Slumdog Millionaire

 

<strong>Bästa manliga huvudroll</strong>

Richard Jenkins - The Visitor

Frank Langella - Frost/Nixon

Sean Penn - Milk

Brad Pitt - Benjamin Buttons otroliga liv

Mickey Rourke - The Wrestler

 

<strong>Bästa manliga biroll</strong>

Josh Brolin - Milk

Robert Downey Jr. - Tropic Thunder

Philip Seymour Hoffman - Tvivel

Heath Ledger - The Dark Knight

Michael Shannon - Revolutionary Road

 

<strong>Bästa kvinnliga huvudroll</strong>

Anne Hathaway - Rachel Getting Married

Angelina Jolie - Changeling

Melissa Leo - Frozen River

Meryl Streep - Tvivel

Kate Winslet - The Reader

 

<strong>Bästa kvinnliga biroll</strong>

Amy Adams - Tvivel

Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

Viola Davis - Tvivel

Taraji P. Henson - Benjamin Buttons otroliga liv

Marisa Tomei - The Wrestler

 

<strong>Bästa animerade film</strong>

Bolt, Chris Williams och Byron Howard

Kung Fu Panda, John Stevenson och Mark Osborne

WALL-E, Andrew Stanton

 

<strong>Bästa scenografi</strong>

Changeling

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

The Duchess

Revolutionary Road

 

<strong>Bästa foto</strong>

Changeling, Tom Stern

Benjamin Buttons otroliga liv, Claudio Miranda

The Dark Knight, Wally Pfister

The Reader, Chris Menges och Roger Deakins

Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

<strong>Bästa kostym</strong>

Australia

Benjamin Buttons otroliga liv

The Duchess

Milk

Revolutionary Road

 

<strong>Bästa regi</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

Frost/Nixon, Ron Howard

Milk, Gus Van Sant

The Reader, Stephen Daldry

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

<strong>Bästa dokumentär, långfilm</strong>

The Betrayal (Nerakhoon), Ellen Kuras och Thavisouk Phrasavath

Encounters at the End of the World, Werner Herzog och Henry Kaiser

The Garden, Scott Hamilton Kennedy

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

Trouble the Water, Tia Lessin och Carl Deal

 

<strong>Bästa dokumentär, kortfilm</strong>

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

The Final Inch, Irene Taylor Brodsky och Tom Grant

Smile Pinki, Megan Mylan

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

<strong>Achievement in film editing</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Frost/Nixon

Milk

Slumdog Millionaire

 

<strong>Bästa utländska film</strong>

The Baader Meinhof Complex, Tyskland

Mellan väggarna, Frankrike

Departures, Japan

Revanche, Österrike

Waltz with Bashir, Israel

 

<strong>Bästa makeup</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Hellboy II: The Golden Army

 

<strong>Bästa originalmusik</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv, Alexandre Desplat

Defiance, James Newton Howard

Milk, Danny Elfman

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

WALL-E, Thomas Newman

 

<strong>Bästa originallåt</strong>

“Down to Earth” ur WALL-E

“Jai Ho” ur Slumdog Millionaire

“O Saya” ur Slumdog Millionaire

 

<strong>Bästa ljudklipp</strong>

The Dark Knight

Iron Man

Slumdog Millionaire

WALL-E

Wanted

 

<strong>Bästa specialeffekter</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv

The Dark Knight

Iron Man

 

<strong>Bästa adapterade manus</strong>

Benjamin Buttons otroliga liv, Eric Roth och Robin Swicord

Tvivel, John Patrick Shanley

Frost/Nixon, Peter Morgan

The Reader, David Hare

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

<strong>Bästa manus</strong>

Frozen River, Courtney Hunt

Happy-Go-Lucky, Mike Leigh

In Bruges, Martin McDonagh

Milk, Dustin Lance Black

WALL-E, Andrew Stanton, Jim Reardon, Originalstory av Andrew Stanton, Pete Docter

Link to post
Share on other sites

Bästa film - Slumdog Millionaire

Bästa manliga huvudroll - Mickey Rourke - The Wrestler

Bästa manliga biroll - Heath Ledger - The Dark Knight

Bästa kvinnliga huvudroll - Kate Winslet - The Reader

Bästa kvinnliga biroll - Penélope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”

Bästa animerade film - WALL-E, Andrew Stanton

Bästa scenografi - Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa foto - Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

Bästa kostym - The Duchess

Bästa regi - Slumdog Millionaire, Danny Boyle

Bästa dokumentär, långfilm - Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

Bästa dokumentär, kortfilm - The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

Achievement in film editing - Slumdog Millionaire

Bästa utländska film - Waltz with Bashir, Israel

Bästa makeup - Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa originalmusik - Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

Bästa originallåt - “Jai Ho” ur Slumdog Millionaire

Bästa ljudklipp - The Dark Knight

Bästa specialeffekter - Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa manus - Milk, Dustin Lance Black

Bästa adapterade manus - Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

Link to post
Share on other sites

MINA GISSNINGAR

 

Bästa film

Milk

 

 

Bästa manliga huvudroll

Mickey Rourke - The Wrestler

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams - Tvivel

 

 

Bästa animerade film

WALL-E

 

Bästa scenografi

Changeling

 

Bästa foto

The Dark Knight, Wally Pfister

 

 

Bästa kostym

Milk

 

 

Bästa regi

Benjamin Buttons otroliga liv, David Fincher

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Conscience of Nhem En, Steven Okazaki

 

Achievement in film editing

Frost/Nixon

 

Bästa utländska film

The Baader Meinhof Complex, Tyskland

 

 

Bästa makeup

Hellboy II: The Golden Army

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

 

Bästa specialeffekter

Iron Man

 

Bästa adapterade manus

The Reader, David Hare

 

Bästa manus

Happy-Go-Lucky, Mike Leigh

Link to post
Share on other sites

Bästa film: Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa manliga huvudroll: Mickey Rourke

Bästa manliga biroll: Heath Ledger

Bästa kvinnliga huvudroll: Kate Winslet

Bästa kvinnliga biroll: Penélope Cruz

Bästa animerade film: Wall-E

Bästa scenografi: The Duchess

Bästa foto: Changeling

Bästa kostym: The Duchess

Bästa regi: Danny Boyle

Bästa dokumentär, långfilm: The Betrayal (Nerakhoon)

Bästa dokumentär, kortfilm: Smile Pinki

Bästa klippning: The Dark Knight

Bästa utländska film: The Baader Meinhof Complex

Bästa makeup: Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa originalmusik: Wall-E

Bästa originallåt: Wall-E (Down to Earth)

Bästa ljudklipp: Iron Man

Bästa specialeffekter: Iron Man

Bästa adapterade manus: Benjamin Buttons otroliga liv

Bästa manus: Milk

Link to post
Share on other sites

Bästa film

Slumdog Millionaire

 

Bästa manliga huvudroll

Sean Penn - Milk

 

Bästa manliga biroll

Heath Ledger - The Dark Knight

 

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Kate Winslet - The Reader

 

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams - Tvivel

 

Bästa animerade film

WALL-E, Andrew Stanton

 

Bästa scenografi

The Duchess

 

Bästa foto

Slumdog Millionaire, Anthony Dod Mantle

 

Bästa kostym

The Duchess

 

Bästa regi

Slumdog Millionaire, Danny Boyle

 

Bästa dokumentär, långfilm

Man on Wire, James Marsh och Simon Chinn

 

Bästa dokumentär, kortfilm

The Witness - From the Balcony of Room 306, Adam Pertofsky och Margaret Hyde

 

Achievement in film editing

Slumdog Millionaire

 

Bästa utländska film

Waltz with Bashir, Israel

 

Bästa makeup

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa originalmusik

Slumdog Millionaire, A.R. Rahman

 

Bästa originallåt

“Down to Earth” ur WALL-E

 

Bästa ljudklipp

The Dark Knight

 

Bästa specialeffekter

Benjamin Buttons otroliga liv

 

Bästa adapterade manus

Slumdog Millionaire, Simon Beaufoy

 

Bästa manus

Milk, Dustin Lance Black

Link to post
Share on other sites
Guest Moviegeek

Det här är min tipp på vad jag tror vinner ikväll på Oscarsgalan :rolleyes:

 

 

Bästa manliga huvudroll: Mickey Rourke, The Wrestler.

 

Bästa manliga biroll: Heath Ledger, The Dark Knight.

 

Bästa kvinnliga huvudroll: Meryl Streep, Tvivel.

 

Bästa kvinnliga biroll: Marisa Tomei, The Wrestler.

 

Bästa animerade film: Wall-E.

 

Bästa scenografi: The Dark Knight.

 

Bästa foto: Slumdog Millionaire.

 

Bästa kostym: Australia.

 

Bästa regi: Milk, Gus Van Sant.

 

Bästa dokumentär, långfilm: The Garden, Scott Hamilton Kennedy.

 

Bästa dokumentär, kortfilm: Smile Pinki, Megan Mylan.

 

Achievement in film editing: Frost/Nixon.

 

Bästa utländska film: Mellan väggarna, Frankrike.

 

Bästa makeup: Benjamin Buttons otroliga liv.

 

Bästa original musik: Wall-E.

 

Bästa original låt: Down to earth, Wall-E.

 

Bästa ljudklipp: Iron Man.

 

Bästa specialeffekter: Iron Man.

 

Bästa adapterade manus: Benjamin Buttons otroliga liv.

 

Bästa manus: Wall-E.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...